İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÖNLEMLER KONUŞULDU: En çok ziyaret edilen ilk 10 müze arasında Ankara’dan müze yok

Last updated on 14 Şubat 2020

Haber Merkezi – Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerin 2019 yılı istatistikleri açıklandı. Verilere göre 2019 yılından en çok ziyaret edilen ilk 10 müze arasında Ankara’dan hiç müze giremedi. Toplamda 62 müzeye sahip Başkent’teki müzelerin neden ilgi görmediği masaya yatırıldı, çözüm önerileri görüşüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Başkent’teki kamu ve özel müzelerle iş birliği için düğmeye bastı. Başkentin turizmine katkı sağlamak amacıyla Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş başkanlığında bir araya gelen müze temsilcileri, 2020 yılında gerçekleştirilecek projeleri değerlendirdi, görüş alışverişinde bulundu. İçinde Ankara’dan herhangi bir müzenin olmadığı, 2019’da en çok ziyaret edilen ilk 10 müze listesi sırasıyla Ayasofya Müzesi, Mevlana Müzesi, Pamukkale Hiearapolis Ören Yeri, Topkapı Sarayı Müzesi, Efes Ören Yeri, Göreme Ören Yeri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Hacıbektaş Müzesi, Troia Ören Yeri ve Ihlara Vadisi Ören Yeri oldu.

Bu durumu değiştirmek için harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilk adımı müze temsilcileri ve konunun uzmanı kişilerle buluşarak attı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş’in başkanlığında Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda ilk kez bir araya gelen kamu ve özel müzelerin temsilcileri görüş ve önerilerini de paylaştı.

62 MÜZE VAR AMA…

Müzelere 2020 yılında gerçekleştirilecek projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdiklerini belirten Ödemiş, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankara’mızda kamu ve özel olmak üzere toplam 62 müze var ancak Büyükşehir Belediyesi olarak şimdiye kadar ne müzelerle irtibata geçilmiş ne de müzeler kendi aralarında böyle geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirmişler. Başkentimizin tanıtımına katkısı olan müzeleri hem bir araya getirmek hem birbirimizi tanımak hem de kültürel mirasımıza sahip çıkmak istiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerini de öğrenerek müzelerle iş birliği içinde Ankara’nın turizm ve tanıtım projelerini tartışmayı amaçlıyoruz.”

KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI DAİRE BAŞKANLIĞI’NA YENİ BİRİM

Fıstıkzade

Kentin kültürel ve tarihi değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak için daha etkin çalışmalara imza atacaklarını vurgulayan Ödemiş, müzelerin projelere katkı vermesini de isteyerek, “Daire Başkanlığımız bünyesine ‘Kent Tarihi ve Kültürü Araştırma Şube Müdürlüğü’ adında yeni bir birim ekleniyor. Önemli olduğunu düşündüğüm bu birimle ilgili nasıl bir model oluşturulması gerektiğine dair sizlerin de fikirlerini almak istiyorum” dedi.

“YILLARDIR HASRETLE BEKLEDİĞİMİZ PROJELER…”

“Ulus Kent Meydanı Düzenlemesi ve Kentsel Tasarım, Kale Aydınlatma, Ankara Kalesi 1. ve 2. Etaplar Sokak Sağlıklaştırma, Anafartalar Caddesi, Cephe Yenileme ve Zemin Düzenleme” projelerinin sunumlarla kendilerine anlatıldığını belirten Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Müdürü Nazan Gezer,  “Toplantıda tanıdığımız müzelerin dışında tanımadığımız müzeler de vardı. Bu sebeple çok faydalı bir toplantı oldu. Ankara için çok güzel projeler planlanıyor. Yıllardır hasretle ve ümitle beklediğimiz projeler sonunda gerçekleşecek” dedi. ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Arkeoloji Müzesi Müdürü Çiğdem Atakuman da düşüncelerini şu sözlerle özetledi:

“Çok uzun bir süre sonra kente özgü kültürel mirasın yeniden gündeme gelmesi ve çok değerli projelerin aslında önceden planlanmış olduğunu görmek çok sevindirici bir durum. Toplantıda ayrıca Atatürk Bulvarı üzerinde yapılan yeni çalışmaların son aşamasına geldiğini de öğrendik. Başkanımız Sayın Mansur Yavaş da bu konuya çok önem veriyor. Ümit ediyorum başarıyla sonuçlandıracağız.”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir