İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mansur Yavaş’tan Başkentgaz’a dava

Last updated on 13 Ocak 2020

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendi evi için peşin ödemeli aldığı doğalgaz için ‘TL düzeltmesi’ adı altında ek borç çıkarılması üzerine Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak Başkentgaz’a dava açtı.

suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, kendi evi içi n peşin ödeme yaparak aldığı doğalgaza ek olarak ‘TL düzeltmesi’ adı altında borç çıkarılması üzerine Ankara Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak Başkentgaz’a dava açtı. Başkan Yavaş, dava dilekçesini mahkemeye avukatı Helin Menteşe aracılığıyla sundu. Dilekçede, Yavaş’ın Kızılırmak Mahallesi’ndeki kendi evinde ön ödemeli doğalgaz abonesi olduğu belirtildi. Diğer tüm ön ödemeli aboneler gibi Yavaş’a, parasını peşin olarak ödeyip aldığı doğalgaz miktarının ardından zam gerekçe gösterilerek ‘TL düzeltmesi’ adı altında, 67.12 TL’lik borç çıkarıldığına ve bunun ilk gaz alımında yansıtılacağına dikkat çekildi.

Fıstıkzade

‘HAKSIZ VE HUKUKA AYKIRI’

Dilekçede telefon kontör ve akaryakıt örneği verilerek uygulama için “100 TL’lik benzin aldığınızda, yakıta yüzde 20 zam geldiğinde, deponuzdan 20 TL’lik kısmını geri almaları mantığı ile aynıdır” denildi. Bu durumun “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a aykırı olduğu, anayasa ile koruma altına alınan mülkiyet hakkını ihlal ettiği belirtilerek, kötü niyetli, haksız ve hukuka aykırı bir uygulama olduğu” savunularak sonradan çıkarılan borcun iptali ve gaz alımında yansıtılmaması için mahkemeden ihtiyati tedbir konulması istendi.

Mansur Yavaş’ın açtığı davanın 900 binin üzerinde abonesi bulunan Ankara’da tüm vatandaşlara “örnek” olacağı belirtiliyor. Başkentgaz özelleştirilmesinin ardından sayaç okuma, eski-yeni sayaç yenileme gibi pek çok konuda sık sık eleştiri konusu oluyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir