İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mansur Yavaş altyapı ve metro projeleri için İngiliz yatırımcılarla görüşecek

Last updated on 9 Şubat 2020

Haber Merkezi– Altyapı hizmetleri için kredi talebi çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinden reddedilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, projelerin finansmanı için İngiltere’nin önde gelen yatırımcı ve finans kuruluşlarının temsilcileriyle görüşecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İngiltere’de dünyaca ünlü yatırımcı ve finans kuruluşlarının temsilcilerine Ankara’nın yatırım olanakları ve projelerini anlatacak. Yavaş, finansman kaynağı ihtiyacı olan alt yapıdan metroya kadar çok sayıda projeyi tanıtacak.

Fıstıkzade

Londra ziyaretinde Başkan Yavaş’a Ankara Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç ve Mete Çağlayan ile Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay eşlik ediyor. Aralarında Alliance Bernstein, BlueBay Asset Management, BNP Paribas S.A., Citibank, Deutsche Bank, JP Morgan, Nomura Bank, Standard Chartered Bank ve Goldman Sachs’ın da yer aldığı dünya finans devleriyle yapılacak görüşmelerde; kanalizasyondan su arıtmaya, su şebekesinden metroya çok sayıda Başkent yatırım ihtiyaçlarını masaya yatıracak olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, heyetler arası görüşmeler kadar ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

KREDİ TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Kasım ayı son toplantısında, ASKİ Genel Müdürlüğü’nce borçlanma yoluyla 700 milyon TL’lik kredi kullanımına ilişkin “Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” görüşüldü. Ankara’da acil yapılması gereken su ve kanal altyapı projeleri için istenen kredi Meclis’in AKP’li ve MHP’li üyelerinin oyları ile reddedilmişti. Red gerekçelerine tepki gösteren Mansur Yavaş, “Acil yapılması gereken altyapı işleri var ama reddettiler” demişti. Büyükşehir Belediyesi daha önce de alınması planlanan 300 otobüs için yabancı yatırımcılardan Merkez Bankası faizinden daha düşük faizle kredi bulmuştu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir