İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanal İstanbul, Kanal Çeşme derken ‘Kanal Ankara’  inşaatına başlandı

Haber Merkezi  Kanal İstanbul ve Kanal Çeşme tartışmaları devam ederken, Çevre Şehirlik Bakanlığı tarafından Melih Gökçek döneminin “çılgın” projelerinden olan ‘Kanal Ankara’nın inşaatına başlandı. İmrahor Vadisi’nde yapılması planlanan kanal projesinin 3 milyon metrekareyi kapsadığı belirtiliyor.

Değerli tarım arazisi olan ve hâlâ arıcılık yapılan İmrahor Vadisi’nde mahkeme kararlarına rağmen Kanal Ankara Projesi inşaatı devam ediyor. Detayları henüz açıklanmayan projenin 3 milyon metrekareyi kapsadığı belirtiliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’yı nefessiz bırakacak ve ekosistemi bozacak kanalın, açtıkları davalara rağmen, hukuk arkadan dolanarak inşa edilmesine sert tepki gösterdi.

Fıstıkzade

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “İmrahor Vadisine ilişkin yürürlükte bulunan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliğinin yürütmesi,  Ankara 2.İdare Mahkemesince durdurulmuştur. İdarenin itirazı da reddedilmiştir. Davalar devam ederken süreci devam ettirmek için sürekli  yeni planlar yapıldı ve İmrahor planları defalarca iptal edildi. Ankara’nın en önemli ekolojik koridorlarından İmrahor Vadisi’nin rant için yapılaşmaya açılması bir kıyımdır, hukuksuzluktur” dedi.

İNŞAAT BAŞLADI

Mamak, Çankaya ve Ankara’yı yakından ilgilendiren planlama alanının oldukça büyük olduğunu kaydeden Candan, şunları kaydetti: “Kent İzleme Merkezimizin İmrahor Vadisinde yaptığı incelemelerde, İmrahor Çayı’nın beton bir kanal içine alındığını ve alanda inşai çalışmaların başladığı tespit edilmiştir. Alanda ‘İmrahor Millet Bahçesi Uygulamasına gider’ tabelaları ile rant bahçeleri ve beton bahçeleri oluşturulmuş doğa kıyım yapılmaktadır. Milletin değil rezidansların arka bahçesi için İmrahor Vadisi katledilmektedir.  Ankara’nın  nefessiz bırakılmasına vadilerinin yok edilerek ölümle karşı karşıya kalmasına sessiz  kalmayacağız. Ankara  Büyükşehir Belediyesi’ne ve Çevre Şehircilik  Bakanlığına resmi  olarak başvurduk, Kanal Ankara inşaatı acilen  mühürlemelidir.”

“YEREL SEÇİMDEN ÖNCE BAKANLIĞA DEVREDİLDİ”

Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne resmi yazılarla başvurarak yargı kararlarına uygun davranılmasını ve çalışmaların durdurulmasını istediklerini belirten Candan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimden önce Kanal Ankara Projesi alelacele bakanlığa devredildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ‘Ankara’nın çılgın projeler için parası yok’ demişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’nın çehresini değiştirecek büyük ölçekli projelerde yetkileri tırpanlandı. Bakanlık Ulus’ta İmrahor’da, Saraçoğlu Mahallesinde yetki gaspı yaptı. İmrahor Vadisi Ankara’nın nefesidir. Hiçbir yapılaşmaya konu edilmemesi, sadece ağaçlandırma yapılması gerekmektedir. Koruma alanları kapsamında değerlendirilmelidir. Yer altı sularının beslenmesi, Mogan ve Eymir’in yarattığı ekosistemin bozulmaması esas kamusal menfaattir. Kamusal menfaat amaçlı plan onayı diye Meclis kararı almak değil, bu alanı tamamen korunan alanlar statüsünde yapı yasaklı alan ilan etmek belediyenin sorumluluğudur. Planlama alanı oldukça büyük. Kanal Ankara Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına TOKİ tarafından yürütülüyor. Kanal Ankara’nın, Gölbaşı’na yapılacak olan ve Cumhurbaşkanlığı bütçesinden finanse edilen Millet Bahçesi ile birleşeceği belirtiliyor. 9,2 km uzunluğundaki projenin kapsadığı alan yaklaşık 3 milyon metrekare. 7 etaptan oluşacağı açıklanan projenin detayları ise belli değil.”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir