İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Kitap Fuarı Bu Yıl İkinci Kez Kapılarını Açıyor

Ankara Kitap Fuarı, bu yıl ikinci kez kapılarını başkentli okuyuculara açacak. Fuara Rusya konuk ülke, İlya Boyasov konuk yazar, Beşir Ayvazoğlu ise onur yazarı olarak katılacak.

ATO Congreisum‘da Eylül Fuarcılık tarafından 18-27 Ekim’de düzenlenecek fuarda, yaklaşık 300 yayınevi  katılacak.

Fıstıkzade

Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır, okurlardan gelen yoğun talep nedeniyle bu yıl ilk kez sonbaharda da fuar organize ettiklerini belirterek, “Ankara kitap seviyor ve kitap okuyor. Biz de Ankaralının kitaba, farklı yayınevlerine, yazarlara, konferanslara rahat ulaşabilmesini sağlamak açısından fuarı yılda iki kereye çıkardık.” dedi.

Başkentlilerin kitaba ilgisinin yayınevlerinin cirolarına, satışlara ve imza günlerindeki yoğunluğa da yansıdığını kaydeden Çayır, özellikle hafta sonları ziyaretçi sayısının 100 bine ulaştığına işaret etti.

Remzi Çayır, Ankara Kitap Fuarı’nın, okuyucu ilgisi açısından Türkiye’de birinci olduğunu kaydederek, “Okullara afiş dağıtmaya gittiğimizde öğretmenlerin, öğrencilerin gözleri ışıldıyor. İlgi çok. Metrekareye düşen okuyucu sayısı en fazla olan kitap fuarı, Ankara Kitap Fuarı.” dedi.

Çayır, şubat ayında düzenlenen fuara 500 bin Ankaralının ziyaret ettiğini belirterek, “Bu fuarda ziyaretçi sayısının 600 bini geçmesini bekliyoruz. İki kez yaptığımız için artık yılda 1 milyon ziyaretçiyi aşacağız. Bu da çok büyük bir rakam. Herkesin internetin başında zaman tükettiği, sanal medyanın hepimizi sarıp sarmaladığı bir dünyada yeniden kitaba dönüşün işareti gibi bir şey.”dedi.

Fuara Rusya’nın konuk ülke, İlya Boyasov’un konuk yazar, Beşir Ayvazoğlu’nun ise onur yazarı olarak katılacağını belirten Çayır, “Fuar gittikçe gelişiyor, genişliyor. Geçen sene yayınevi sayısı 250’yi aşkındı. Bu yıl 300’ün üzerinde. İmza gününe, söyleşilere katılacak binlerce yazarımız var. Ahmet Ümit’ten Rasim Özdenören’e, Uğur Dündar’dan Abdurrahman Dilipak’a kadar herkes olacak.” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir