İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara Kalesi ışık saçacak

Haber Merkezi – Ankara Büyükşehir Belediyesi, tarihi Ankara Kalesi’nin surlarını akşam saatlerinde de her yerden görülebilmesi ve kent siluetini süslemesi için ışıklandıracak. Kalenin iç ile dış surlarında renkli ışıklandırma ve korkuluk çalışması yapılacak.

Yeni ışıklandırma çalışmaları Ankara Kalesi ışıl ışıl görünecek. 

 

 

Sosyal medya üzerinden Ankara Kalesi’nin ışıklandırılması ve çevre düzenlemesi için Başkentlilerin fikrini alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, en çok ışıklandırma isteğinin gelmesi üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı’na proje hazırlattı. Hazırlanan proje ile tarihi surların dokusuna uygun olarak aydınlatma çalışması yapılacak. Özel olarak hazırlanan aydınlatma çalışmasıyla ışıl ışıl hale getirilecek olan Ankara Kalesi’nin surları Başkent’in adeta tacı gibi görünecek.

Fıstıkzade

ÖZEL GÜNLERE GÖRE RENKLİ IŞIKLANDIRMA

Başkent’in terası konumunda olan Ankara Kale’sinin surlarına yapılacak aydınlatma sistemi özel ve anlamlı günlerde kırmızı, beyaz, pembe, turuncu, mor ve mavi olmak üzere farklı renklere bürünecek. Ankara’nın özel günlerinin yanı sıra, Büyükelçiliği olan ülkelerin özel ve önemli günlerinde de Ankara Kalesi’nin dış duvarlarına ülkelerin bayrakları ve özel simgeleri yansıtılacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILIYOR

Ankara Kalesi’nde yerli ve yabancı turistlerin rahat ve güvenli bir şekilde gezmelerini sağlamak amacıyla güvenlik önlemleri artırılacak. Büyükşehir Belediyesi, Zindan Kale Burçlarının duvarlarına ayrıca korkuluk imalatı yapacak. Çalışmalara İç Kale 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile devam ediyor. 16 Ocak’ta gerçekleştirilen 1. Etap ihalesinin ardından 2. Etap projeleri Koruma Kurulu’na sunulacak ve onaylanmasının ardından ihale aşamasına geçilecek.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir